niedziela, 2 września 2012

Całkiem zwyczajna?

Och, trochę się opuściłam w dodawaniu wpisów, ale cóż - powrót znad morza, końcówka wakacji - to tak na prawdę nie sprzyja ;). Bo po wyjeździe trzeba stopniowo wrócić do naturalnego rytmu, no i wykorzystać ostatnie dni laby. A teraz już wracam do obowiązków szkolnych jak i wracam do Was. Mam nadzieję, że natłok pracy nie przytłoczy mnie na tyle żebym nie mogła zaglądać tutaj i na Wasze blogi.

Ona i on. Całkiem zwyczajna historia.
Urszula Jarosz i Jerzy Gracz 

 
Data wydania : 2011r.
Wydawnictwo : Muza
Gatunek :  powieść współczesna, obyczajowa, romantyczna
Ilość stron : 398
Moja ocena :  4,5/6

 

Ona.  Samotna od wielu lat, z synem wkraczającym w dorosłość, wieczna indywidualistka.

On. Singiel z wyboru. Żyjący w krótkich, niezobowiązujących związkach, lecz mimo to nieco różniący się od kumpli marzących o przelotnych, jednorazowych romansach.
Obydwoje nieprzyzwyczajeni do długotrwałych związków, tak samo uparci, spełniający się w karierze, żyjący własnym życiem. 

Nie, moi drodzy, to nie kolejna przewidywalna historia romantyczna z łzawym happy end’em.  Tak jak mówi tytuł – to całkiem zwyczajna historia pewnej miłości. Zwyczajna i prawdziwa. Bez ubarwiania i owijania w bawełnę, opowieść w naszych polskich realiach. Prosto i na temat. 

Kiedy losy dwójki zakochanych w sobie ludzi splatają się, wszystko powinno układać się idealnie. Ewentualnie jedna napotkana na początku miłości przeszkoda, którą po ciężkich zmaganiach para wreszcie przeskoczy by wstąpić w nowe, szczęśliwe i długie życie. Jednak czy tak jest naprawdę? Choć chętnie czytamy owiane romantyczną aurą powieści, dobrze wiemy, że nie zawsze kłopotem jest jedynie nasze pochodzenie, tajemniczy sekret czy ludzie, którzy stają nam na drodze. Czasami problemem jesteśmy  po prostu my sami. 

Historia opowiedziana jest z dwóch perspektyw – jej i jego. W efekcie możemy poznać te same zdarzenia z różnych punktów widzenia i poznać genezę nieporozumień i komplikacji wynikających z całkiem prostych spraw, które jak się okazuje w zależności od miejsca obserwatora mogą wyglądać zupełnie inaczej.
Tak naprawdę kiedy rozpoczęłam lekturę nie byłam przekonana czy mi się spodoba. Jako osoba przyzwyczajona do zagranicznych powieści i zbyt dawno nieczytająca ojczystej twórczości styl autorów wydał mi się bardzo prosty i mało profesjonalny. Jednak z czasem historia całkowicie mnie pochłonęła, a ja zrozumiałam, że przywykłam nie do światowej klasy, wybitnych powieści , lecz do amerykańskich bestsellerów z powtarzającymi się, dobrze brzmiącymi zdaniami, które zaczęły brzmieć naturalnie. A to właśnie „Ona i on. Całkiem zwyczajna historia”  to opowieść pisana z pełną naturalnością, niewymuszeniem i humorem. 

Dodatkowo możemy przyjrzeć się pracy na planie filmowym, produkcji reklam czy seriali. Sama zauważyłam, że po przeczytaniu niektórych fragmentów oglądając film zwróciłam uwagę na rzeczy, które do tej pory nie miały dla mnie znaczenia.  I choć akcja rozgrywa się głównie w Polsce, możemy również wraz z bohaterami poznać odległe zakątki Afryki czy Alp. A miłośnicy górskich wypraw oraz aparatu doskonale zrozumieją główną bohaterkę. 

Stwierdzicie „skoro taka zwyczajna to czy warto ją czytać?” – a no tak, zwyczajna, ale w tej swojej zwyczajności całkiem niezwykła i rzadko dziś spotykana. Duet Urszuli Jarosz i Jerzego Gracza jest doskonale zgrany i choć nie jest to poradnik służący „rozgryzieniu” drugiej połówki, zaskakuje trafnością spojrzenia. Dlatego z pewnością warto po nią sięgnąć i zagłębić się w zawiłości relacji damsko-męskich. Książkę przeczytałam dzięki uczestnictwu (po raz pierwszy) w akcji Włóczykijka. Bardzo dziękuję za zaufanie i możliwość przeczytania książki :).
Polecam wszystkim tym, którzy zastanawiają się nad dołączeniem - myślę, że w innych okolicznościach nie miałabym szansy na poznanie tej, tak dobrej książki oraz polskich autorów, po których literaturę dotychczas tak rzadko sięgałam.

7 komentarzy:

 1. Spotkałam się kiedyś z inną, niezbyt pochlebną recenzją tej książki. No cóż, każdy odbiera to inaczej, musiałabym chyba sama przeczytać i się przekonać;)
  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też uczestniczę we Włóczykijce i do tej pory miałam okazję przeczytać 2 książki. Kiedyś zastanawiałam się, czy zapisać się do tej powieści, ale zrezygnowałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. To co zwyczajne ma w sobie wiele czaru :)

  OdpowiedzUsuń
 4. książka wydaje się być ciekawa :)
  a co do Włóczykijki, to sama do niej należę i zawitała do mnie już trzykrotnie ;]
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie sięgam zbyt często po miłosne historie. Dlatego i tej nie dam szansy, choć piszesz, że jest niebanalna i nieubarwiona. Dwutorowo prowadzona narracja też budzi w pewnym stopniu moje obawy. Podobnie polskie nazwiska autorów. :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiele słyszałam o książce i mama na nią ogromną ochotę, zwłaszcza, że uwielbiam poznawać nowych, zdolnych pisarzy - Polaków ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam książki pisane z dwóch punktów widzenia: jej i jego. To naprawdę dodaje książce wiele uroku. Recenzja brzmi zachęcająco. Może się skuszę. Powodzenia! :)

  OdpowiedzUsuń