czwartek, 23 sierpnia 2012

Za murami klasztoru...

... I po przerwie, już jestem :). A raczej dopiero, bo wróciłam we wtorek, ale w końcu się pozbierałam i zebrałam na napisanie nowego posta. Przede wszystkim ogromnie Wam dziękuję za życzenia miłego wypoczynku! Przydatne, ponieważ wyjazd zdecydowanie się udał. Wracam z nową energią, mobilizacją i gotowością do zmian. Mogę powiedzieć, że teraz wszystko jest możliwe! Bo nasze życie zależy od nas samych, a los leży tylko i wyłącznie w naszych rękach.

"Grzesznik" - Tess Gerritsen
 

Tytuł oryginału : The Sinner
Data wydania : 2004r.
Wydawnictwo : Albatros
Gatunek : thriller medyczny
Ilość stron : 320
Moja ocena : 5/6Zakonnice. Te całkowicie oddane Bogu kobiety w habitach choć nie wzbudzają żadnych sensacji przy głębszym zastanowieniu intrygują. Jako ludzie popełniający błędy, często żyjący w drobnych i większych grzechach nie jesteśmy w stanie pojąć dlaczego wybierają takie życie. Dlaczego rezygnują z różnorakich przyjemności po to by ograniczyć się do minimalizmu, pościć i całymi dniami oddawać się modlitwie? Zastanawia też jakie są naprawdę. Czy rzeczywiście w ich sercach istnieje tylko Bóg? Czy są szczęśliwe?
Wydaje nam się, obojętnie czy jesteśmy katolikami czy nie,  że świat zakonnic jest nienaruszalny. Żyją w czystości i wystrzegają się grzechu z dala od zwykłych śmiertelników, więc dlaczego ktoś miałby pragnąć ich krzywdy? A jednak i one nie są w pełni bezpieczne. Bo zło i śmierć może dosięgnąć każdego. 

Akcja „Grzesznika” rozgrywa się za murami zakonu ściśle przestrzegającego zasad. Zakonnice w nim żyjące są zdecydowane być tylko i wyłącznie oblubienicami Boga. Nie wychodzą poza bramy klasztoru, unikają zbędnych rozmów. W pokojach obowiązuje minimum rzeczy. Wszystko ma swoją konkretną porę. Do ich zacisza wpuszczany jest jedynie ksiądz odprawiający msze. A jednak harmonię przerywa okrutna zbrodnia. Ofiarą wyjątkowo brutalnej napaści padają dwie zakonnice – jedna ginie, a druga w stanie śpiączki trafia do szpitala. Kolejną szokującą informacją jest wieść o ukrywanej ciąży zamordowanej zakonnicy. Niedługo później w opuszczonym budynku dawnej restauracji policja znajduje straszliwie okaleczone zwłoki kobiety. Rok wcześniej w indyjskiej wiosce dochodzi do zbiorowej egzekucji, w której zostają zamordowani wszyscy mieszkańcy. Czy coś łączy te trzy zbrodnie? I jak uwikłały się w to dwie zakonnice? 

„Grzesznik” to trzecia część serii o detektyw Rizzoli i doktor Maur’ze  Isles. Wiedziałam o tym sięgając po nią choć dotychczas przeczytałam jedynie pierwszą część cyklu. Toteż zaskoczyły mnie pewne wydarzenia w życiu Jane Rizzoli, jednak nie stanowiło to dla mnie żadnego problemu. Z pewnością dla fanów duetu bohaterek będzie to gratka. 

Cała historia intryguje już od pierwszej strony i zachęca do dalszej lektury. Tess Gerritsen znów zgrabnie wprowadza nas w świat nierozwikłanych tajemnic. Dodatkowo jako, iż jest to thriller medyczny zaciekawia czytelnika dawką informacji poszerzających jego wiedzę. Akcja „Grzesznika” okazuję się znacznie bardziej skomplikowana niż z początku się wydaje i zbudowana w taki sposób, że raczej nie da się przewidzieć jej rozwiązania. 

„Grzesznik”  to niezbędna pozycja zarówno dla miłośników Rizzoli&Isles jak i thrillerów medycznych, lecz tak naprawdę powinna zaciekawić każdego kto po nią sięgnie. Ja pokochałam Tess Gerritsen „od pierwszego zaczytania” i wiem, że będę pielęgnować tę znajomość, którą polecam nawiązać każdemu z Was.

7 komentarzy:

 1. Bardzo lubię książki o podłożu religijnym, choć sama religijna nie jestem. Zwykle takie pozycje kuszą mnie tajemnicą, sprawami dla mnie niepojętymi. Bardzo zaciekawiłaś mnie swoją recenzją, choć zapewne gdybym miała rozpoczynać czytanie o Rizzoli i Isles zaczęłabym od pierwszej części.
  Pozdrawiam gorąco :)

  OdpowiedzUsuń
 2. nie dawno czytałam inną książkę autorki i już wiem, że z chęcią sięgnę po kolejne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Często sięgam po książki tej autorki, tej również nie pominę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam jeszcze książek tej autorki, ale mam wielką ochotę po wielu pozytywnych recenzjach;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po Twojej recenzji na pewno sięgnę po tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witamy z powrotem :)
  Książka wydaje się być ciekawa i być może się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tess Gerritsen i klasztorne klimaty? Przeczytałabym chętnie. Interesuje mnie klasztorne życie i jego specyfika, zwłaszcza w zakonach zamkniętych, a tu chyba o takim mowa. :) Mnie strasznie zaintrygowało w tej książce już to połączenie - thriller medyczny i zakonnice... :)

  OdpowiedzUsuń